IMG_20141108_143415Merhabalar, sizlere bu yazımızda Trabzon Şehri’nde yaşaım nasıl dır Trabzon halkı neler yapam yaşamını geçimini ne ile sürdürür bunlardan bahsetmeye çalışacağız. Öncelik olarak Trabzon Karadeniz’in İncisi soyutuyla tanımlanan güzide illerimizden birtanesidir. Trabzon Şehri’nde yaşayan yerel halk şehrine bağlı şehirlerine bağlı oldukları kadar da bilhassa Trabzonspor’larına bağlıdırlar. Trabzonspor deyince akıla ilk gelen bordo mavi çılgın taraftarlar oluyor. Peki bu taraftarlar bu halk Trabzon’da neler yapar nerelere giderler biraz biraz onlardan bahsedeceğim sizlere, Trabzon gezilecek yerler bakımından oldukça geniş ve geniş çaplı bir yüz ölçümüne sahiptir.

Gezilecek yerlerde göreceğiniz yaylacıklıkta geçim kaynağını büyükbaş hayvanlardan elde eden , arıcılıkla uğraşan ve büyük baş ve ya küçük baş ürün mamulleri ile uğraşan şehir halkı hafta içleri semt pazarların’da yada anlaşmaları var ise toptancılara mamüllerini satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Ayrıca yöre de bulunan fındık ve çay’da bir geçim kaynağıdır. Bunların haricinde Trabzon’da büyük fabrikalar olmadığından bir sanayi bölgesi değildir buna sebeple yörede işsizlik biraz hat safadadır ve işsizlik nüfusu gittikçe artmaktadır.

trabzondayuasamGenel olarak trabzon şehrimizde küçük işletmeler ve ya büyük kuruluşların şubeleri ofislerinde çalışma olanakları bulunmaktadır. Geçim biraz pahalı olsada tüm halk hallerinden memnun şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler. Halkın tek istediği geçim kaynaklarının artması ve iş olanaklarının artmasıdır. Bunu yüzünden güzel yatırımlar alan Trabzon’da bunlarda zamanla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Özellikle Dünya’da sayılı projeler arasına giren Trabzonspor Akyazı Stadyumu Trabzon’a büyük ölçüde yatırım olanaklarını arttıracağına şehir halkı ve yöneticiler tarafından inanılıyor.
Bu yazımızda sizlere yüzeysel olarak Trabzon halkı ne yapar ne işle meşgul olur ve Trabzonspor’un Trabzon halkında ki önemini anlatmaya çalıştık bir sonraki yazımızda farklı konulara değinerek detaylı yeni yazılarımızıda paylaşıyor olacağız bizi takip etmeye devam edin.