Trabzon; ülkemizin 760 bin nüfuslu Doğu Karadeniz Bölgemizde yer alan, kuzeyinde Karadeniz güneyinde Zigana Dağları ile sınırlanmış şirin bir ilidir.

Trabzon’a otobüsle ulaşım için 3 ayrı karayolu mevcut.

Trabzon-Rize istikameti

Trabzon-Gümüşhane istikameti

Trabzon-Giresun istikameti

Havayolu ile ulaşım imkanı bulunan şehrin hava yolları şehir merkezine sadece 6 km uzaklıktadır.

Deniz yolu ile ulaşım Trabzon Limanı ile noktalanır.

Oldukça küçük bir yerleşim alanına sahip şehir merkezinde iç ulaşım taksilerle minibüslerle sağlanmaktadır.

Trabzon’a giderken gezilmesi gereken yerleri sıralamak gerekirse Boztepe iyi bir başlangıç olabilir. Deniz seviyesinden 250 metre yüksekte bulunan bu noktadan deniz manzarasına bakmak sizleri bambaşka dünyalara götürecektir. Hele ki Karadeniz’imizin en meşhur içeceği olan tavşankanı çay eşliğinde deniz manzarasını izlemenin keyfi bir başkadır. Hemen etekte bulunan Kızlar Manastırı; mağara oyum sanatının en bariz göstergesi.

Karadeniz’in coğrafik yapısı gereği dağların denize paralel olması tüm Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi Trabzon’da da birbirine paralel yolların döşenmesine olanak tanımıştır.

Trabzon’da alış-veriş yapmak istiyorsanız mutlaka Kemer altı ve Kunduracılar Caddesini görmeniz gerekir. Kuyumculuk bu memleketin binyıllardır icra ettiği bir sanattır.

Yemek kültürü Anadolu mutfağına apayrı bir zenginlik katar. Karadeniz’in bol hamsisi tüm Karadeniz yerleşim bölgelerinde olduğu gibi Trabzon’da da sofraları bolca süsleyen en lezzetli yiyecek olarak en baştaki yerini alır. Hamsice zengin olan bu bölgede hamsinin sofralarda  farklı şekillerde farklı lezzetlerde öne çıkmasına sebep olur. Hamsi tava hamsi pilavı-hamsi buğulama gibi farklı biçimlerde pişirilen hamsi sofraları süsleyen tek lezzet değil elbette. Trabzon’un ünlü ekmeği Mısır ekmeği-mıhlama ve süt böreği yöresel lezzetlerden sadece bir kaçıdır. Karadeniz’in yemyeşil bitki örtüsü ile beslenen hayvanların etlerinin lezzeti bir başkadır. Tamamen doğal kaynaklardan beslenen hayvanların etleri de tamamen doğal olduğu için etli yemekler son derece lezzetlidir.

trabzon yaşayan tarih

trabzon yaşayan tarih

Tarihi dokusuyla milattan önceki devirlerde medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu kentin Roma imparatorluğu zamanında Osmanlı ve Ortaçağ Rum İmparatorluklarının hüküm sürdüğü devirlerde imparatorluklara başkentlik yapmış olması Trabzon’un tarihi önemini gösterir. Nitekim halen Manastırları ile kaya kiliseleri ile cami ve konakları ile hamamları, çeşme ve şadırvanları ile değişik kültürlere ev sahipliği yaptığını gösteren binlerce yıllık yapıları ile dimdik ayakta duran şehrin diğer taraftan modern yapılarla bezenmesi tarihi ve şimdiki zamanı aynı enstantane içinde yakalamaya fırsat verir.

Mutlaka görülmesi gereken tarihi güzelliklerin başında gelen Sümela Manastırı, Amenapırgiç Ermeni Kilisesi, PanagiaTheoskepastos Manastırı, Peristera Manastırı, Maşatlık Kaya kiliseleri görülmeye değer tarihi eserler olarak zamanın yok edici gücüne karşı dimdik ayakta durmaya devam ediyor.

Daha Roma imparatoru Hadrianus tarafından yapılan yaptırılan liman, denizcilikte Trabzon’un önemli bir liman kenti olmasına ön ayak olmuştur.

Ülkemizin en büyük tarihi turistik merkezlerinden biri olan denizin ve göğün mavisi ile bitkinin en yeşil tonunun birleştiği yerleşim yerinde özlenen doğal yaşamın nostaljisini tertemiz hava ile ciğerlerinize soluyarak yaşamanın keyfine varacaksınız.