Trabzon Sürmene ilçemizde hiç bulundunuz mu ? Eğer gelmediyseniz işte size Sürmene de neler yapabilirsiniz nerelere gidip nerelerde yemek yiyebilirsiniz onları anlatacağız. Sürmene ilçemizde meşhur olan çeşitli el işleri ve işçilik sanatları da vardır bunları sizlere daha önce Sürmene Trabzon adlı konularımızda da anlatmaya çalışsak ta yine de üzerilerinden geçeceğiz. İlçemizde el sanatları olarak önde gelen bıçakçılık ve sürmene çakısı Türkiye’de de bilindik bir popülariteye sahiptir. Bunlardan ayrıca Kayıkçılık’da da tarihi eskilere dayanan el yapımı Ahşap kayık konusunda da çok becerikli eski ustalara sahiptir.

Trabzon Sürmene’de gittiğinizde kesinlikle sürmene pidesi yemelisiniz nerelerde bu pideyi yerim en güzel neresi yapar diye soracak olursanız bizim gittiğimiz tek bir yer vardır ki oda Bozo Pide’dir. Bozo pide hem işçilik hem de lezzeti ile oldukça güzel bir yemek yeme yeridir, size problem gelecek olsa da siparişlerimizin teslimat süreci 20 dakikayı bulmaktadır bunun sebebi hazır sipariş vermektense müşterinin isteği doğrultusunda anlık pidenin yoğrulup yapılmasıdır tadına da tat katan budur. Sahil kenarında olan bu mekan ulaşım bakımından da oldukça rahattır.

Sürmene’ye gittiniz yöresel eşya alacaksanız sizlere Sürmene Çakısı almanızı kesinlikle tavsiye ederiz, el işçiliği ve kaplamaları ile bil hassa kabartması ile oldukça göreceli bir görünüme sahip olan sürmene çakıları gerçekten de alınması gereken en güzel yöresel eşyalardan bir tanesidir. Gezilecek yerler bakımından güzel olan Sürmene’de Memişağa Konağı’nıda kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Tamimiyle sürmene ilçemizi bir gün içerisinde ön planda olan gezilecek yerlerini gezip yemeğinizi doya doya yiyebilirsiniz. Bir başka ilçe gezimizde görüşmek üzere bizi takipte kalın.