Trabzon Kemeraltı Çarşısı tarihi olarak da Trabzon şehrimizin tarihi ve en eski çarşısıdır. Kemeraltı çarşısında ne bulabilirsiniz neler yapabilirsiniz bu yazımızda sizlere bunlardan bahsediyor olacağım. Trabzon Kemeraltı Çarşısı adı kadarda bakırcıları ilede meşhurdur. Trabzon’un güzide bakırcı esnaflarının dükkanları ve tezgahları bu çarşının üzerindedir.

Trabzon Bakır işlemeciliğini önceki yazılarımızda sizlere anlatmıştık, trabzon bakırı ve süs eşyalarını kemeraltı çarşısında bulabilir, kalaylatabilir ve kendi isteğinize göre şekillendire bilirsiniz. Trabzon Kemeraltı Çarşısında sadece bakırcılar değil bir çok esnaf tezgahıda yer almaktadır meşhur Bozkurtlar Simiti namı diyar Trabzon Simiti çarşının hemen başındadır.

Kemeraltı Çarşısında giyim, takı ve hediyelik eşyaların tümünü bulabilirsiniz her çeşit her telden esnaf ve satıcı dükkanı bulunmaktadır. Yeni gelinlerimiz için gelinlik ve kına malzemeleri çeyiz ürünleri satan yerler, kumaş satan yerler, altın gümüş takısı satan yerler de kemeraltı çarşısında mevcuttur. Özetleyecek olursak çoğu ihtiyacınızı bu çarşımızdan bulabilirsiniz. Elektronik ev eşyaları satan Trabzon Kemeraltı Evkur bu çarşının üzerindedir. Tarihi kemer altı geçitinide aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz, sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.