Trabzon İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü 01 EKİM 1927 tarihinde, şimdiki Atatürk Alanı’nda daha evvel Necmiati Spor Kulubü tarafından kullanılmakta olan yapının ( şu anki Gazeteciler Cemiyeti olarak kullanılmakta olan yapı) 1500 L karakter karşılığında satın alınarak kütüpev yapısı olarak kullanılmak üzere keşfi yapılarak hizmete açılmıştır. Uzun senelar burada hizmet veren kütüphane, mektepların çoğalması ile birlikte ihtiyacı karşılayamaz durume gelmiştir.
1961 seneında Trabzon Valiliği ve Belediye Başkanlığını birlikte yürüten Sayın Vali Vefa POYRAZ Bey’in çabaleriyle Belediyeden 1000 L karakter karşılığında alınan Atapark dahilindeki arsaya Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nce tahsis edilen 400.000 Liralık ödenekle şu anki kütüpev yapısı yapılmıştır. 19 MAYIS 1966 tarihinden saygınlıken kütüpev hizmetleri bu yapıda yapılmaktadır. Bina A tipi olarak yapılmıştır. Hazine malı olarak Bakanlığımıza tahsisli olarak, iki tam ve bir uçurumım kattan ibarettir. Yer saygınlıkiyle kütüphane, şehrin dört bir yayına aynı ıraklıkta ve okuyucuların basitlıkla ulaşabileceği bir konumdadır.

Kitaplar bilgisauçurum ortamına aktarılmış; kitap adı ve yazar adından kitaplara erişim sağlanabilmektedir. Trabzon Şer’i ye Sicilleri hizmete sunulmaktadır. Arap harfli yazma eserlerin toplu katalogu hazırlanmıştır. Arap Harfli Basma Eserler Katalogu hazırlanmıştır. Yazma Eserlerin bütünü dijital olarak CD ortamına aktarılması işlemi tamamlanmıştır. Taşıdıkları kıymet ve fiziksel hususilikleri nedeniyle yazma eserler, hususi koruma gerektiren, belirli ve sabit nispetda nem ve ısının teknik araç ve gereçlerle sağlandığı ortamda hizmete sunulmaktadır. 2 adet ulusal, 8 adet mahalli gazete ( günlük olarak) ile 63 Bakanlık abonesi olan süreli yayın okuyucu hizmetine sunulmaktadır.