Dokunulmamış ve kirletilmemiş tarihi dokusu ile geçmiş medeniyetlere başkentlik etmiş Karadeniz’in nadide yerleşim yerlerinden biri olan Trabzon Karadeniz Bölgesinin en kalabalık iki şehrinden biridir.

Doğu Karadeniz’de bulunan Trabzon binyıllardır çeşitli imparatorluklara başkentlik yapmış tarihi bir yerleşim yeridir. Kuzeyinde masmavi rengi ile Karadeniz, güneyinde Zigana Dağları arasında kalmış yemyeşil bitki örtüsüne sahip oksijen kaynağı bir nostaljik şehir.

Küçük bir yüzölçümü olmasına rağmen kalabalık bir nüfusa sahip olan Trabzon; kiliseleri ile manastırları ile Trabzon Kalesi Kilise ve camileri ile tam bir kültür mozaiği.

Trabzon Doğanın Diğer Adı

Trabzon Doğanın Diğer Adı

Eşi benzerine az rastlanır doğa güzelliklerinden sadece bir kaçı olan Sürmene, Akçaabat,Çaykara,Maçka, Sera Gölü, Altındere Vadisi gibi benzersiz doğa harikalarına gitmeden ve ciğerlerinize tertemiz oksijeni solumadan Trabzon’u gezmiş olmazsınız.

Binyıllardır medeniyetlere başkentlik yapan bu nadide şehrin tarihi dokusu sizleri alıp milattan önceki devirlere götürecek.

Yeni keşfedilmeye başlanan ve ülkemizin en güzel tarihi ve turistik merkezlerinden biri olan Trabzon gerek sıcak insanları ile, gerek tarihi yapıları ile gerek dere ve çayları ile gerekse yaylaları ile bambaşka bir dünyaya götürür sizi. Eşsiz yemek kültürünün hak ettiği övgüyü almasındaki en büyük etken yörenin tamamen tabiat ile birebir haşır neşir olmasında gizlidir.

İklim gereği sürekli yağmur alan bitki örtüsü yeşilin onlarca tonu ile gözbebekleriniz beslerken Karadeniz’in gökyüzünün mavisiyle yarışacak derecede güzel masmavi görüntülerini tek bir karede yakalamak mümkün. Ülkemizde belki de dünyada bu kadar doğal güzelliklerin bir arada olduğu başkaca nadir yerler vardır.

Binyıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapan Trabzon turizm yönü ile hak ettiği ilgiyi son yıllarda yavaş yavaş görmeye başladı.

Doğaya hasret kalan modern beton dünyanın insanları makineleşmekten kurtulup onları sevgiyle kucaklayan doğanın kollarına atılmak için Trabzon’a akın ediyorlar.