Trabzon Ayasofya Cami öncden Ayasofya Müzesi olarak bilinirdi ve 2014 yılı itibari ile islami ibadethane olarak camiye çevrilmiştir ve şuanda cami olarak hizmet vermektedir. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu tarihi mimarinin bu denli dönüşüm yapılarak camiye çevrilmesi çeşitli konuşmalara sebep olsada aslında çokta güzel bir düzenleme olmuştur. Konum olarak Trabzon sahil yolunun hemen üzerinde bulunan bu yeni camimiz büyük kitleyede hitap etmektedir. Ayasofya mahallemizde bulunan camimize oldukça fazla din kardeşimiz gidip ibadet yapmaktadır.

Trabzon için bu değişim güzel olduğunu düşünüyorum ve çevre düzenlemeside yapıldı gerçekten çok güzel bir güzellik kazanmıştır yeşil ve mavinin tam ortasında buluşan bu yer resim çekilmek için ve özel anların resimlerle buluştuğu güzel bir yer haline gelmiştir. Trabzon belediyesi bu yapı düzenlemesinde güzel bir başarıya imza atmıştır. Sizlere biraz bu tarihi kalıntının tarihinden bahsedecek olursak o şekilde yazımızı tamamlayalım dilerseniz.

Trabzon‘da yaşayan çoğu kişi, Ayasofya adının anlamını, size hemen içtenlikle açıklayabilir: Kralın Sofya adındaki kızı kuleden atlayarak canına kıymıştır ve buna çok üzülen yakınları, “Ayy.. Sofya” diye feryat etmişlerdir. Gerçekte ise Ayasofya adı, Grekçe “kutsal” anlamına gelen “hagios” ve bilgelik anlamına gelen “sophos” köklerinin birleşimi olan ve “kutsal bilgelik” anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu ad, genellikle dini eğitim görülen yapılar için kullanılmıştır. Trabzon’daki Ayasofya’nın, İstanbul’da ilk kez 6. yüzyılda inşa edilen Bizans uygarlığının şaheser anıtı Ayasofya ile aynı adı taşımaktan başka hiçbir bağı yoktur.

Yapı, kesit olarak, doğudaki apsisleri, batı, kuzey ve güneye revaklarla çıkıntı yapan üç girişi ile kare bir haç planı verir. Oldukça yüksek kasnaklı merkezi kubbesi, Kafkasya’daki (özellikle Gürcistan) kiliselere benzer. İçte, ikişer sütun dizisiyle ayrılmış üç nef, doğuda birer apsisle son bulur. Farklı yükseklikteki çatı, yerli kiremit kaplıdır. Sizlere bu yazımızda Trabzon Ayasofya Müzesi yeni adı ile Trabzon Ayasofya Cami‘sini anlatık kısa kalemden bir diğer yazılarımızda görüşmek üzere esenlikle kalın.