Atatürk Köşk’ü Trabzon şehrinde bulunan eski tarihi yapılardan ve sürekli resterasyon gören çok güzel bir yerdir. Yerleşim bölümü bölgesinde yanında oturup çay içebileceğiniz bir alan ve hemen aşağısında piknik yapacağınız muhteşem güzelliği olan çam ağaçlık alanı bulunmaktadır. Aynı zaman da trabzon yöresin’e ait hediyelik eşya satan dükkanlarda mevcuttur.

1913 senesinde yaptırılan Trabzon Atatürk Köşkü, bodrumu ile birlikte dört katlı bir yapı halinde mimar edilmiştir. Üçüncü katta bulunan büyük oda, Atatürk’ün uyuma yatak odasıydı.

Trabzon Atatürk Köşkü’nün önemi ise Atatürk’ün bütün mal varlığını devlet hazinesine bağışladığını noter huzurunda bu evde tescil ettirmesine dayanıyor.

Ulu Önder Atatürk, Sonbahar Gezisi adıyla Trabzon’a gelmiş ve bu ziyaretinden nihayetra bu köşk, Trabzon Belediyesi tarafından kendisine armağan edilmiş. Bu olaydan nihayetra köşk, Trabzon durumkı tarafından Atatürk Köşkü olarak tanınmaya başlamış.

Çiçekli geniş bahçesiyle Trabzon’un en nihayetbaharel evlerinden biri olan Trabzon Atatürk Köşkü’nün dahilerisinde, Atatürk’ün ygirişken odası, banyosu, yaver odaları ve çalışma salonu da yer alıyor.

Atatürk’ün ölümünün ardından Trabzon Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Atatürk Köşkü’nün girişinde, Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metni, Atatürk’ün ıslakamına ve Trabzon ziyaretlerine ait fotoğraflar sergileniyor. Bununla birlikte Atatürk’ün mal varlığını devlet hazinesine bağışladığını tescil eden imzayı attığı koltuk da tekrar müze dahilerisinde bulunuyor.

Eğer yolunuz Trabzon’a düşerse, Trabzon Atatürk Köşkü’nü de mutlbüyük ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

ataturk1 Yalova Atatürk Kö?kü  ataturk4