Bakırcılık gibi, bölgenin en daha önceki el sanatlarındandır. Tarihi vesikalarda Padişahın donu ile gömleği ve ipekli kumaşlar Trabzon dokumasından tedarik edilirdi şeklinde kayıtlarla karşımıza çıkan ve  Trabzon bezi olarak tüm Osmanlı vilayetlerinde ün icra eden Trabzon dokumalarının üretimi, kırsal kesimdeki talebin varlığının yanı sıra gezinsel talebin oluşması nedeniyle de hala sürmektedir.
Bugün tüm Anadolu\’da olduğu gibi, Trabzon’da da el dokumacılığında bir gerilemenin söz mevzusu olmasına rağmen, peştemal vb. eşyanın halkın günlük yaşamındaki ehemmiyetli yerini savunması bu ananesel sanatımızı yaşatmaktadır. Trabzon dokumacılığı ile alakalı araştırmalarda keten kenevir denilen dokuma aslına bakarsak  kendir dir Trabzon Şehir Rehberi.

El tezgahlarında, el eğirmesi yöntemiyle elde edilen bu kendir ipliği ile meydana getirilen dokumalar, yerini giderek pamuğa bırakmıştır. Iğdır, Erzincan ve Çukurova\’dan sağlanan pamuk ipliğiyle Trabzon’dan başka Maçka, Çarşıbaşı, Beşikdüzü ve Şalpazarı benzer biçimde yerlerde başta peştemal olmak üzere, perde, gömleklik, şal, başörtüsü, dönem vb. dokumalar üretilmektedir. Karadenizli kadının sembolü olan peştemal, Dolay Peştemal (bele dolanan) ve Baş Peştemali olarak iki ana gruba ayrılır. Renk, büyüklük ve dokuma tekniğine nazaran de fark adlar alırlar. (Makaslı, ikat, çeşan vb.)
Heybe: İşte, alışverişte, pazarda erzak ve gereksinim maddelerini koymaya yada taşımaya fayda geniş bantlar içinde ince çizgiler taşıyan bir dokumadır. Ağız kısımları kendi ipiyle büzülebilirler.

Keşan: Tahta el tezgahlarında dokunan keşanları yöre bayanları başlarına, peştemalleri ise bellerine bağlarlar. Her yörenin birbirinden değişik desenlere haiz peştemalleri vardır. Kök boyalardan meydana getirilen keşan ve peştemaller, el dokuması çarşaf ve kumaşlar hem günlük hayatta hem de süsleyici a-maçlı kullanılabilirler.

Kuşak: Kalın yün iplikten meydana getirilen üçgen halde kök boyalarla değişik desenlere boyanan, çoğunlukla bölgemizde kadınlarımızın bellerine doladıkları bir elbise türüdür.
Çorap: Boyanmış yada boyanmamış yünden örülürler. Boyanmamış saf yünler beyaz ve kahverengi tabii renklerdir. Trabzon el yapımı çorapları, adam çorapları, hanım çorapları, çocuk çorapları ola-rak örülürler. Çorap süsleri içinde üçgen motifler Trabzon’un özelliğidir. Ve nazara karşı bir tedbir olarak kullanılır.